16 kwietnia, 2024

Byt zbiorowy

Nieruchomości i budownictwo

Zakup mieszkania – negocjowanie ceny

Zakup mieszania to dość poważna decyzja, dlatego nic dziwnego, że ludzie bardzo się na tym skupiają. Oczywiście podstawową kwestią, którą należy poruszyć przy takim zakupie jest cena za oferowane przez właściciela mieszkania. W niektórych przypadkach można sobie pozwolić na negocjowanie ceny mieszkania, chociaż trzeba się przygotować na to, że nie zawsze takie negocjacje zakończą się sukcesem. Niekiedy jednak właściciele okazują się być sympatyczni i rozumieją sytuację kupców, dlatego też obniżają cenę za swoje mieszkanie, a wtedy można zdecydowanie szybciej zrealizować transakcję.

Ocena stanu technicznego mieszkania

Osoby kupujące mieszkanie powinny skupić się w pierwszej kolejności na ocenie stanu technicznego mieszkania. Oczywiście jest to sprawa najistotniejsza. Jeśli zauważy się w nieruchomości jakieś poważne usterki techniczne, trzeba to od razu zgłosić właścicielowi i walczyć o niższą cenę za mieszkanie, ponieważ takie usterki będzie trzeba wyeliminować z własnej kieszeni. Zwykle decyzja właściciela w tego typu sytuacjach jest dla klientów zadowalająca.

Współpraca z agentem nieruchomości

Dobrym wyborem będzie też nawiązanie bliskiej współpracy z agentem nieruchomości. Taka osoba załatwi za kupca wszelkie formalności i postara się wynegocjować odpowiednią cenę za optymalne dla klienta mieszkanie. Dzięki temu zaoszczędzić można nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, które będzie potem można przeznaczyć na wykonanie małego remontu, jeśli będzie on oczywiście potrzebny.