22 lutego, 2024

Byt zbiorowy

Nieruchomości i budownictwo

Przygotowanie strychu pod potrzeby mieszkań

Lokale mieszkalne powinny spełniać określone warunki techniczne. Dodatkowo powinny mieć odpowiedni stopień izolacji termicznej i akustycznej, aby można było je użytkować. Najlepiej takie zmiany w projektach budowlanych zamówić w sprawdzonym biurze architektonicznym. W ten sposób będzie można połączyć prace budowlane z modernizacyjnymi.

Przygotowanie poddasza do izolacji

W dużej ilości budynków poddasza nie pełnią funkcji użytkowych. Właściciele takich obiektów zabezpieczają posadzki przed utratą ciepła z pozostałej części budynku. Nie jest to wystarczające rozwiązanie podczas tworzenia mieszkań na poddaszu. W pierwszej kolejności należy dokonać pomiarów konstrukcji dachowej, aby dobrać odpowiedni rodzaj materiału izolacyjnego. Doskonałym wyborem jest wełna mineralna do ociepleń. Dostarczana jest ona w postaci płyt lub formie rolki. Pozwala to na cięcie odpowiednich odcinków bez dużej ilości odpadów. Materiał ten ma dużą odporność na wilgoć. Wszystkie wolne przestrzenie w konstrukcji dachowej powinny być ściśle wypełnione wełną, aby uniknąć powstanie mostków termicznych pogarszających poziom ochrony przed utratą ciepła.

Poprawna grubość warstwy izolującej

Przy projektowaniu izolacji warto dobierać jej grubość do warunków klimatycznych. Przyjmuje się poprawną grubość poziomu izolacji w wymiarze 30 cm. Tak zabezpieczona powierzchnia dachu będzie chroniła wnętrze budynku przed utratą ciepła. Przy montażu można użyć dwóch warstw izolacji przesuniętych względem siebie. W ten sposób unikniemy miejsc słabiej chronionych przed zimnem. Po zamontowaniu wełny mineralnej powinna być ona zabezpieczona folią chroniąca przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami. Dalsze prace wykończeniowe mogą być wykonywane z przy pomocy dowolnych materiałów w zależności od wytycznych architekta.

Izolacja innych detali architektonicznych

Ocieplenie poddasza nie powinno odnosić się tylko do wewnętrznej powierzchni konstrukcji dachu. Wszystkie elementy konstrukcji budynku powinny być osłonięte wełną mineralną. Zastosowane muszą być materiały pozwalające przepuszczanie pary wodnej. To istotne w pomieszczeniach na poddaszu, ponieważ może występować tam zjawisko kondensacji pary wodnej, co może prowadzić do rozwoju pleśni. Stąd tak ważny jest wybór izolacji odpornej na wilgoć. Dla lepszego stopnia odprowadzenia wilgoci z miejsca pomiędzy ścianą a materiałem izolacyjnym można użyć folii paroizolacyjnej przeznaczonej do stosowania w budownictwie. Jest ona specjalnie oznaczona i powinna być układana zgodnie z instrukcją producenta.