21 kwietnia, 2024

Byt zbiorowy

Nieruchomości i budownictwo

Jaki styropian będzie najlepszy do ocieplenia elewacji

Co oznacza dobry styropian na elewację? W tym artykule sprawdzamy, czym wyróżnia się styropian elewacyjny EPS, XPS oraz informujemy o jednym z najważniejszych parametrów, o którym warto wiedzieć podczas zakupów.

Styropian EPS a XPS – czym się różni?

Różnice dostrzeżemy już na etapie produkcji styropianu. W przypadku styropianu EPS najpierw następuje spienienie granulatu, a następnie zostają one sklejone w taki sposób, żeby całość tworzyła blok. W rezultacie taka płyta styropianowa ma niejednolitą strukturę i wyróżnia się sporą porowatością. Zupełnie inaczej sytuacja przestawia się w przypadku styropianu na elewację XPS. Tutaj już na samym początku wykorzystuje się docelowe formy o wymiarach przyszłej płyty styropianowej. Do takiej formy wtłacza się granulat, a następnie się go spienia. Taki proces technologiczny decyduje o tym, że styropian na elewację XPS jest zwarty, gładki i nie nasiąka wodą, nawet jeśli zanurzymy go bezpośrednio w cieczy przez dłuższy czas. Osoby, którym zależy na atrakcyjnych parametrach produktu, przeważnie sięgają więc po styropian do ocieplenia elewacji XPS.

Styropian do ocieplenia elewacji – jakie inne różnice dostrzeżemy w takich produktach?

Poszczególne opcje różnią się także parametrami. Obie opcje przedstawiają podobną izolacyjność akustyczną. Zazwyczaj jest ona dość słaba. Za ciekawostkę można uznać fakt, że w miejscach, w których odizolowanie się od hałasu jest bardzo ważne, stosuje się czasem na ścianach styropian podłogowy. Zarówno styropian elewacyjny XPS, jak i EPS są materiałami samogasnącymi i nie podtrzymują ognia.

Styropian elewacyjny – parametry

Jeśli planujemy kupić dobry styropian na elewację, musimy zainteresować się właściwościami termicznymi, a konkretnie współczynnikiem przewodności cieplnej. Dobre właściwości termiczne produktu, obok prawidłowo wykonanego montażu, decydują o tym, czy rzeczywiście uda się nam skutecznie zatrzymać ciepło w budynku i oszczędzić na ogrzewaniu. Parametr ten określa literka lambda (λ). Im jest on niższy, tym więcej ciepła jest w stanie zatrzymać dany materiał. To cenna informacja, bo czasem nie możemy zdecydować się na właściwą opcję, wahamy się między kilkoma i potrzebujemy wartości, która jasno wskaże nam na lepszą opcję.

W rzetelnych miejscach znajdziemy jedynie opcje:

  • odpowiednio przetestowane
  • dostosowane do konkretnego zastosowania

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wybraliśmy właściwy styropian na elewację, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa.