Znaczenie poszczególnych znaków runicznych.
Close
Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36
 1. #1
  Płeć:
  Kobieta
  Skąd:
  Wszędzie i nigdzie

  92
  102
  86

  Znaczenie poszczególnych znaków runicznych.

  http://wyshyn.website.pl/runy5.htm


  FEHU


  Przed Tobą wielkie energie twórcze. Fehu oznacza obfitość, urodzaj, ojca oraz symbolizuje proces stawania się i wzbogacania. Jeśli szukasz porady, czy podjąć decyzję, możesz się spodziewać, że przyniesie Ci ona sukces materialny. Możesz jednak ten sukces przekształcić także w sukces duchowy.
  URUZ


  Powrót do zdrowia, pozbycie się niepokojów duchowych, ale tylko wtedy gdy sam dojdziesz do źródła Twojej choroby lub odkryjesz przyczynę Twoich rozterek. Uruz symbolizuje związek pytającego z jego pierwotnym praźródłem, z prasiłą wszechświata. Wyrusz w podróż do praźródeł.
  THURISAZ

  Olbrzymie moce są po twojej stronie. Dzięki nim możesz odnieść zwycięstwo. Przezwyciężyć wszystkie przeszkody, rozgromić wrogów. Warunkiem jest konsekwencja w działaniu, panowanie nad przeciwieństwami. Możesz spodziewać się miłości i życzliwości.
  ANSUZ


  Runa inspiracji, mądrości i ekstazy. Ansuz symbolizuje uwalnianie się z więzów za pomocą sił duchowych. Pomocna w rozwiązywaniu Twoich problemów okaże się nie siła fizyczna, a siła słowa i potęga myślenia oraz rozsądne postępowanie.
  RAIDO

  Runa symbolizuje ruch, drogę do celu i rytm. W Twojej sytuacji najwięcej możesz osiągnąć poprzez czyn i siłę woli. Podążaj swoją drogą. Jedyną rzeczą, na którą musisz uważać, jest nieskazitelność wobec własnego sumienia. Poznaj prawa natury. Wsłuchaj się w jej rytm i rytm własnego ,,Ja", a nadejdzie właściwy moment do czynu. Jeżeli postąpisz wbrew sumieniu, czeka Cię klęska.
  KAUNAZ

  Runa ta symbolizuje ogień spalenie i namiętność, a nawet uniesienie miłosne. Kaunaz wskazuje na możliwości. Poprzez wytrwałość możesz zrealizować swoje zamiary. Twórczy płomyk już się tli. Musisz go rozniecić. Jeśli jesteś chory lub przeżywasz trudności, aby wyzdrowieć lub je rozwiązać, musisz zastosować niekonwencjonalne środki. Nie wydatkuj jednak swojej energii i środków. Przesada może doprowadzić do klęski.
  HAGALAZ

  Hagalaz wyraża objawienie, wiedzę mistyczną i doskonałość. Jesteś bezpieczny, gdyż znajdujesz się w sferze oddziaływania potężnych mocy. Działanie przyniesie Ci powodzenie i otworzy przed Tobą nowe możliwości. Nie ma prawdziwych przeszkód przed Tobą. Wrogów zaś powinieneś uczynić przyjaciółmi. Wystrzegaj się jednak jednostronności. Wszystkich chorób i zakłóceń duchowych możesz się pozbyć po przez dążenie do równowagi i harmonijnej całości.
  NAUTHIZ


  Nauthiz symbolizuje niepomyślność, stratę, biedę i zły los. Może też wyrażać ucisk, przymus i skrępowanie. Może odnosić się także do śmierci. Nie trzeba tego rozumieć od razu w sensie fizycznym. Wyrocznia często zaleca, aby "uśmiercić" dotychczasowy stosunek do życia i otaczających ludzi. Powinieneś zebrać wystarczająco dużo sił, aby dostosować się do niepowodzenia.  ISA

  Isa symbolizuje lód, początek, źródło oraz wolę. Wyrocznia powiada: rozwiązanie problemu zależy wyłącznie od ciebie. Pomoże Ci koncentracja, samoopanowanie i zdecydowanie.
  JERA

  Jera wyraża dobry czas i sprzyjający okres. Symbolizuje urodzaj, harmonię oraz ruch. Musisz obrać inną drogę, którą powinieneś podążyć w odpowiednim momencie. Być może okaże się konieczne ofiarowanie Twoich uczuć.
  SOWULO

  Sytuacja jest napięta i dojrzała do rozwiązania. Choć zbliża się zwycięstwo, trzeba postępować rozważnie. Sukces i porażka leżą obok siebie. Symbolem runy Sowulo jest piorun. Przed jego uderzeniem trzeba się zabezpieczyć mimo ładnej pogody. Działaj w harmonii z naturą.
  TEIWAZ

  Teiwaz symbolizuje samoofiarowanie się , wierność i niezawodność oraz sprawiedliwe zwycięstwo i sławę Runa pokazuje drogę ku sprawom duchowym, drogę ku materii i drogę serca. Dwie pierwsze drogi biegną w przeciwnych kierunkach, a trzecia , najtrudniejsza neguje jakby pozostałe i wymaga od Ciebie rozpoczęcia życia od nowa. Musisz zdecydować sam, co wybierzesz.
  BERKANA

  Jej symboliczne znaczenie to urodzajność, macierzyństwo, kobiecość i dom rodzinny. Berkana wywodzi się od obrazu pramatki. Zastanów się czy obraz pramatki, ewentualnie czegoś o cechach kobiecych, jest dla Ciebie tarczą ochronną czy też stanowi dla ciebie zagrożenie.
  LAGUZ


  Odnośnikiem runy Laguz jest woda, źródło, siła życiowa, moc oczyszczająca. Wyrocznia wskazuje na konieczność regulacji rzeki Twego życia. Zadziałaj natychmiast, choć skutki Twoich czynów będą widoczne po dłuższym czasie. Niech Cię to nie zniechęca. Czeka Cię surowy egzamin. Musisz dokonać wielu zmian. Być może rzeka życia poniesie cię w daleką podróż. Runa Laguz posiada też znaczenie symbolicznego ofiarowania głowy. Znaczy to, że być może powinieneś poświęcić to, co podpowiada ci rozum, na rzecz głosu serca.
  MANNAZ

  Runa Mannaz ma odniesienie do człowieka i społeczeństwa. Musisz działać racjonalnie. Odrzuć przesłanki emocjonalne. Wyrocznia zachęca do czynu. Powinieneś być bardziej przenikliwy i dalekosiężny w swoich planach. We wspólnocie czeka cię szczęśliwe życie. Staraj się poznać wzajemne zależności, które występują w otaczającej Cię grupie ludzi.
  ALGIZ


  Algiz rokuje pomyślną realizację przedsięwzięcia. Runa symbolizuje szczególne powodzenie w sprawach sercowych i ozdrowienie w chorobie. Oszczędnie wydatkuj siły i środki, w przeciwnym razie będziesz osłabiony. Algiz odnosi się do uwodzenia i zdobywania. Musisz poznać mechanizmy tego rodzaju działań. Trzymaj się mocno tego, co ziemskie, a nic złego Cię nie spotka.  EHWAZ

  Ehwaz symbolizuje jazdę na koniu, ruch, zespołową pracę i partnerstwo. Oznacza też urodzajność, zmysłowość, ufność i wierność. Korzystny czas dla związków partnerskich. Pomyślny wynik dzięki wspólnemu działaniu. Unikaj samozadowolenia i bezkrytyczności. Nie zatrać własnej indywidualności w zespole. Unikaj rozbieżności między wolą, a czynem.
  OTHILA

  Othila symbolizuje rodzinę, ojczyznę, ziemie rodzinną , bezpieczne miejsce na Ziemi i ogólny dobrobyt. Wyrocznia zapowiada Ci odnalezienie szczęścia i osiągnięcie celu. Być może zbliża się decydująca faza w Twoim życiu. Przemyśl dogłębnie swoją sytuację. Nie działaj pospiesznie. Brakiem otwartości i nietolerancją dla tego, co obce, możesz zniweczyć swoją dobrą , korzystną, pozycję wyjściową.
  GEBO

  GEBO symbolizuje podarunek, wymianę, zjednoczenie, a także stosunek seksualny. Wyrocznia przepowiada też korzystne zespolenie sił dla osiągnięcia wspólnego celu. Aby osiągnąć sukces, podejmij harmonijną współpracę. Wystrzegaj się zatargów, skąpstwa i nienawiści.
  WUNJO

  Symboliczne znaczenie runy WUNJO to: radość, zadowolenie, sława, szczęście. Osiągniesz dobre rezultaty, a Twój związek będzie udany. Zacieśnij koleżeńskie więzy. Zdobędziesz popularność. Unikaj indywidualizmu.
  INGUZ

  Inguz symbolizuje Boga urodzaju, samotność. Zapowiada okres spokoju i obfitości. Musisz jednak być skupiony i cierpliwy. Nie działaj na oślep. Nie odrywaj się od rzeczywistości. Trzymaj na wodzy swój temperament.
  PERTHRO

  Perthro symbolizuje wyrok losu i przeznaczenie. Wyraża prawo przyczyny i skutku. Moment jest właściwy do działania. Możesz spodziewać się sukcesu. Unikaj jednak samotności oraz uciech i rozkoszy.
  EIHWAZ

  Eihwaz symbolizuje cis, drzewo świata. Wyraża jedność życia i śmierci oraz wtajemniczenie. Runa zapowiada sukces i samozadowolenie osiągnięte dzięki wytrwałości i samodyscyplinie. Bądź wytrwały, zdyscyplinowany i nie ulegaj popędom.
  DAGAZ

  Dagaz symbolizuje dzień i światło dnia. Wyrocznia zapowiada przebudzenie i nadzieję. Musisz jednak jasno widzieć swoje miejsce w świecie. Wystrzegaj się zaślepienia i fanatyzmu. Miej odwagę działać.
  PUSTA

  W niektórych szkołach runistycznych stosuje się dodatkową 25 runę - pustą tabliczkę. Interpretuje się ją jako symbol końca, a nawet śmierci, przy czym nie musi to być śmierć w sensie fizycznym. Może to oznaczać na przykład koniec nieszczęśliwego życia i początek pasma sukcesów. Przejście do zupełnie nowego etapu w życiu.

  Ostatnio edytowane przez Słońce ; 06-01-2012 o 01:32 Powód: zrodlo
  The dead are talking... and she is listening.

 2. Vayen van Elyar otrzymał podziękowania za ten post od 2 użytkowników:

  Chomik (22-02-2011)

 3. Zaawansowany
  Awatar K. Victoria A.
  Płeć: Kobieta
  Skąd: Kraków
  411
  52
  168
  #2
  Owa pusta runa to Wyrd tzw. Runa trzech Norn. Odyn.

 4. Frater Belial
  Gość
  #3
  Ponadto większość osób nie używa Wyrd, została ona wprowadzona przez jedną z osob opisujących runy (nie pamiętam nazwiska), a teraz jakoś się przyjęla, wcześniej jednak nie istniała w futharku.

  Standardowy zbiór run powinien fonetycznie zaczynać się od słowa Futhark (feoh, uruz, thurisas, ansus, raidho, ken) i kończyć na słowie Odin czytanym wspak: czyli ostatnie runy powinny być (Ingwaz, Dagalaz i othala). Tutaj jest inaczej, why?;>

 5. Zaawansowany
  Awatar K. Victoria A.
  Płeć: Kobieta
  Skąd: Kraków
  411
  52
  168
  #4
  Nie wiem dlaczego, ale przecież ta runa jest używana. Oczywiście tylko i wyłącznie do wróżenia, bo nie ma magicznego zastosowania. Jest w tym względzie niebezpieczna i się jej nie wykorzystuje. Z tego co wiem, to prawda jest taka, że ta runa istniała tylko nie pamiętam dokładnie, albo próbowano jej istnienie zataić, albo nie można było baardzo długo zinterpretować.

 6. Papa Midnite
  Gość
  #5
  Runy są alfabetem i pierwotnie nie były używane do wróżenia.Wystarczy poczytać Edde poetycką i sagę o Eryku Czerwonym.

 7. Słońce
  Gość
  #6
  A tak na marginesie czy przypadkiem Futharki nie są dwa? Stary i nowy?

 8. Papa Midnite
  Gość
  #7
  Tak mamy do czynienia z 2 futharkami.Starszy zawiera więcej symboli i odnosi się do innych regionów.

 9. Początkujący
  Awatar -Ulf-
  Płeć: Mężczyzna
  Skąd: tam
  37
  5
  54
  #8
  Cytat Zamieszczone przez Słoneczna Zobacz posta
  A tak na marginesie czy przypadkiem Futharki nie są dwa? Stary i nowy?
  Futharkow jest wiecej niz dwa. Ten ktory tu jest "opisany" to 24 znakowy Futhark Starszy z ktorego z biegiem czasu wyewoluowaly inne wersje.
  Tym niemniej w zadnym z Futharkow nie wstepowala NIGDY zadna pusta runa. To tak jakby powiedziec ze w alfabecie lacinskim wystepuje "pusta litera" :P
  "Runa" Wyrd zostala stworzona w latach 70-tych XX wieku, przez Ralpha Bluma, na potrzeby wlasnego systemu runicznego.

 10. -Ulf- otrzymał podziękowania za ten post od 2 użytkowników:

  minirolls (21-11-2011)

 11. Słońce
  Gość
  #9
  Czyli kolejny mÓNdry ;) neośmeoezo ;)

 12. Początkujący
  Awatar -Ulf-
  Płeć: Mężczyzna
  Skąd: tam
  37
  5
  54
  #10
  Dla zainteresowanych tematem, wklejam artykul Marka Reszuty z Taraki
  ( bo nie chcialo mi sie tego wszystkiego samemu pisac :P )

  -------------------

  Pustka Pustej Runy

  Co by się stało, gdybym wziął talię kart Taro, poprzestawiał kolejność Arkanów, dołożył do tego własną ideę i sprzedawał tak spreparowaną teorię jako "Wprowadzenie do starożytnego Tarota Egipskiego"? Prawdopodobnie zostałbym wyśmiany w prasie ezoterycznej i raczej żadnemu poważnemu badaczowi nie chciałoby się ze mną dyskutować. Bo niby z czym? Z tym, że coś mi się poprzestawiało?
  Stworzenie czegoś nowego ze starego i przedstawienie tego jako archaicznego nie jest możliwe w Taro, ale jeszcze nie tak dawno było możliwe w Runice. Jednym z powodów była powojenna głucha cisza nad ezoterycznym wykorzystywaniem Run. Ale to już sprawa Wielkiej Polityki i negatywnych skojarzeń symboli runicznych z wysokimi, błękitnookimi blondynami w czarnych mundurach (nawiasem mówiąc w Niemczech publiczne posługiwanie się niektórymi runami może doprowadzić do aresztowania, a nawet skazania za agitację pronazistowską....). Sytuacje tę wykorzystali oczywiście Ci, którzy chcieli zarobić. A że pewnie coś-nie-coś Starego Mistrza von Lista całkowicie się jeszcze nie spaliło - można było publikować. I tak dochodzimy do sedna mojego tekstu, ale najpierw małe wyjaśnienia.
  Podstawowym narzędziem pracy runisty jest Futhark, zwany Starszym. Jest to system 24 symboli germańskich wykorzystywany w celach wróżebnych, magijnych i medytacyjnych. Każdy, kto poważnie zajmował się Futharkiem zauważył, iż kolejność run nie jest przypadkowa - symbole są ściśle powiązane z poprzednimi, tak jak gdyby następna runa dodawała komentarz do swojej poprzedniczki. Dopiero po długim okresie pracy z runami "dowiadujemy się" dlaczego runy dzielimy na trzy rodziny, dlaczego jest taka a nie inna kolejność itd. - pamiętajmy przy tym, że Futhark jest systemem skończonym, lecz nielinearnym!. No właśnie - systemem skończonym!!! Części adeptom pozornie skromny system 24 znaków wydaje się ograniczać ich potrzeby duchowe. Chciałoby się doradzić - zwolnij i jeszcze raz przyjrzyj się temu co masz, lecz są tacy, którzy w swoich poszukiwaniach (chwała im za to!) do jednorodnego egregoru runicznego dodają coś mu zupełnie obcego, niezgodnego z nauką, tradycją i potrzebą (i za to im już pochwały się nie należą). Takim przykładem jest "Pusta Runa", tj. kamień runiczny na którym nie ma żadnej runy, jest pustka (!?! to jakże to może być "kamień runiczny" - to po prostu zwykły kamień!!). W wielu opracowaniach autorów polskich i zagranicznych spotkałem się z funkcjonowaniem tego potworka i pojąć nie mogę jak można bezkrytycznie kopiować coś co nie ma żadnego uzasadnienia praktyczno-teoretycznego i jest ideologicznie obce Runom (a one są zazdrosne!!!). Pozwolę sobie, jako prawnik, usystematyzować moją krytykę:
  Po pierwsze - runy były wycinane (malowane, ryte, wyszywane, medytowane). Nijak nie da się wyciąć nożem pustki, a dla szamanów runicznych pomysł ten byłby zapewne absurdalny i raczej nie mogliby go pojąć.
  Po drugie - w literaturze tłumaczy się, że pusta runa to Runa Wyrdu, "symbol przeznaczenia człowieka" (cytat oryginalny z jednej z polskich książek). To nieporozumienie - każda z run jest "symbolem przeznaczenia", bo operując swoim mitem opowiada o pewnym stanie i losie człowieka. Poza tym, cały Futhark, wszystkie 24 runy, to symbole przejawiania się w życiu człowieka Wyrdu. Wyrd - w odróżnieniu od chrześcijańskiej predestynacji, to to na co człowiek nie ma wpływu, ale co można określić!
  Po trzecie - skąd się wziął ten pomysł? Hmm.. I tu dochodzimy do sedna sprawy - a raczej pewnej gry umysłowej - czy nasi autorzy książek o runach to ci, którzy doświadczyli, czy też przeczytali-skompilowali-sprzedali ? Pustą runę wymyślił bardzo znany w Europie Zachodniej w latach 70-tych Ralph Blum. Otóż Pan ten opracował własny system runiczny (nie nazywajmy tego Futharkiem, zaraz wyjaśnię dlaczego). Był to system skończony, mający początek i koniec, całkowicie linearny i miał opowiadać o podróży duchowej adepta od runy MANNAZ ("człowiek" - dlatego systemu Bluma nie można nazwać Futharkiem) do Runy Odyna, Runy Absolutu. System Bluma to po prostu podróż człowieka do Boga, zaś symbole runiczne to poszczególne stopnie na "drabinie" prowadzącej do jego Poznania.
  Blum nadał Pustej Runie bardzo duże znaczenie (i pewnie dlatego ten fragment egregoru przetrwał). Miał to być symbol "wyższego Rozumu, niedostępnego i niezrozumiałego niegodnym śmiertelnikom", "wyższej siły, z którą się można utożsamiać" (cytaty pochodzą z opracowania Bluma - czyż nie brak tu logiki?), Absolutu. W pewnym sensie Pusta Runa miała być poza właściwym systemem run, stanowić odrębną, samoistną, lecz najważniejszą jego część. I wszystko to miało wynikać z Tradycji (jakoby - germańskiej). Kłopot w tym, że w starożytnej religii germańskiej nigdy nie funkcjonowało pojęcie Absolutu, ani taka forma Wyższej Inteligencji, której śmiertelnik nie może pojąć - tę ideę Blum przejął z chrześcijaństwa, z ducha obcemu Tradycji Ludów Północy. Starożytny Szaman wchodził w kontakt z Bogiem (Odynem, Thorem, Tyrem), ale dla niego był to Bóg posiadający wszystkie przymioty człowieka, no.... trochę bardziej bardziej wszechmogącego. Ale "Absolut"? Absolutnie...
  Problem również w tym, że system Bluma działał, ale tylko w przypadku Bluma, gdyż był to jego własny, na własny użytek stworzony, autorski system przejawiania się run (nota bene - ja tworzę co miesiąc taką Matrycę, w celu poznania i pełnego doświadczenia aktualnego i przyszłego stanu mojego Wyrdu, lecz nie nazywam tego odrębnym systemem!!!). Sądzę, iż stworzony przez Bluma egregor był ciut za słaby, aby przebić się przez Futhark Odyna (Far Thil Odin!).
  Skąd Ralph Blum wziął Pustą Runę? Odpowiedź jest prosta - z Taro. Zafascynował go Arkan Głupca, lecz o ile w Taro istnienie tego arkanu ma sens, gdyż wychodzi z całkiem innych podstaw filozoficzno-mistycznych, to w Futharku Pusta Runa funkcjonuje w efekcie jako Pustka, całkowita przezroczystość i Milczenie. I takie widzę zastosowanie tej runy dla tych, którzy chcą się nią posługiwać. Blumowska Pusta Runa mówi po prostu - "Nie chce mi się z Tobą gadać".

 13. -Ulf- otrzymał podziękowania za ten post od 5 użytkowników:

  Hrefna (30-11-2011), irina (10-12-2011), iwona (23-11-2011)

Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Tagi dla tego wątku