Boże Ciało
Close
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Boże Ciało

14
    1
    17

Boże Ciało

Czwartek, przed południem. Spokojny , leniwy dzień. Ptaszki śpiewają, latają pszczółki i muszki...Pies leniwie wyciaga się koło budy.
    Nagle!!!! Jakiś hałas dobiega od strony ulicy. Słychać śpiewy mocno fałszujących głosów. Postronny obserwator ujrzy niecodzienny widok. Procesja na początku której idzie dostojna postać , to ksiądz ubrana w ornat jarzący się jak samo słońce. W rękach trzyma złotą monstrancję. Księdza podtrzymują dwaj starsi ludzie. Pozostali dwaj trzymają baldachim
    Kroczy dostojnie a za nim cały sznur rozspiewanych ludzi. Niektórzy ubrani w ludowe, tradycyjne stroje. Inni niosą wystrojone figurki i obrazy świetych.
    Na trasie zrobione są 'ołtarze" czyli stoły z białym obrusem ustrojone kwiatami i wstążek... Podobno po przejsciu takiej procesji dobrze jest zabrać jakiś kwiat, czy kawałek gałęzi stanowiącej wystrój ołtarza i wetknąć w pole uprawne........chroni przed robakami :murek
    To tyle widział postronny obserwator nie będący katolikiem....

Może trochę historii.
    Jest rok 1245, siostrze przełożonej zakonu augustianek Juliannie, ukazuje się Jezus i prosi o specjalne uczczenie jego obecności w chlebie i winie podczas mszy świetej.
    Siostra o swojej wizji zawiadamia swoich przełożonych, którzy karnie przenoszą ją do innego klasztoru na prowincji.
    Ale po pewnym czasie dochodzi do kolejnego cudu. W Bolsena ( we Włoszech) kropla wina wylewa się w czasie mszy na obrus i zamienia się w krew.Jej ślad pozostaje na białej serwetce. Dowiaduje się o tym papież Urban IV i po obejrzeniu serwetki, prosi wybitnego ówczesnego teologa - Tomasza z Akwinu, aby ułozył tekst o obecności Jezusa w chlebie i winie. Tak powstaje słynny hymn : "Przed tak wielkim sakramentem"...
    Urban wtedy oficjalnie ustanowił świeto Bożego Ciała.

http://okultyzm.dbv.pl/forum/viewthr...&thread_id=336

2. Simisti otrzymał podziękowanie za ten post od użytkownika:

Atenae (23-06-2011)

3. Słońce
    Gość
    a skąd się wziął zwyczaj, ze księdza i baldachim podtrzymują tylko żonaci meżczyźni lub wdowcy? a kwiaty sypią domniemane dziewice? a obrazy niosą męzatki?
    Ostatnio edytowane przez Słońce ; 21-06-2011 o 23:22

4. Początkujący
    Awatar Simisti
    14
    1
    17
    Baldachim niosą osoby mające szacunek w społeczeństwie, dostojne, bo to jest zaszczyt. Zwykle zasłużyli sobie na to więc to są osoby starsze, a więc żonate lub wdowcy. Nie słyszałam, żeby był jakiś zakaz, aby niósł baldachim kawaler. Ale pewna na sto procent nie jestem !

5. Słońce
    Gość
    Otóż jest taki zakaz ;)

6. Początkujący
    Awatar Simisti
    14
    1
    17
    Hmm...właśni czytam Ogłoszenia Parafialne w internecie i księża proszą chętnych, zaznaczono, że maja to być panowie, którzy chcieliby nieść baldachim. Nic nie o stanie cywilnym. hmmm.zaskoczyłaś mnie totalnie. Pierwszy raz słyszę o takim zakazie.

7. Słońce
    Gość
    moze nie jest to napisane formalnie - nie mam pojecia, wiem, ze u nas zawsze kawalerom zabraniano, i w sasiednich parafiach jest tak samo, nie moze byc kawaler i tyle

8. Początkujący
    Awatar Pierwszy płomień
    77
    22
    83
    Cytat Zamieszczone przez Deirdre Zobacz posta
    a kwiaty sypią domniemane dziewice?
    Przynajmniej wiem już, dlaczego kwiaty w moim mieście sypią dziewczynki z przedszkola.. "-.-

9. Pierwszy płomień otrzymał podziękowanie za ten post od użytkownika:

Sylf (22-06-2011)

10. Słońce
    Gość
    u mnie mogą sypać tylko bielanki czyli panny po komunii, ktore dadza rade wbic sie w kiecke komunijna :D

11. Słońce otrzymał podziękowania za ten post od 2 użytkowników:

Nessaja (22-06-2011), Sylf (22-06-2011)

12. Początkujący
    Awatar Nessaja
    27
    49
    7
    A u nas ludzie zabierają gałązki którymi przystrojone są ołtarze i zwykle zasuszają je na strychach swoich domów, co ma chronić budynki przed piorunami. Ludzie niemal zabijają się o te gałązki :))
    czy to co nosisz w sobie.... czy to wszystko czego chcesz....?

13. Zaawansowany
    Awatar Sylf
    331
    297
    189
    u nas sypią dziewczynki od pierwszej komunii zawsze. nie pamietam czy te od rocznicy też xD

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Tagi dla tego wątku